[contact]

İbadet - Temel Dini Bilgiler Sorular ve Cevapları - Test

İbadet - Temel Dini Bilgiler Sorular ve Cevapları - Test İyi niyete bağlı olarak yapılmasında sevap bulunan her işe "ibadet" denir. Kılınan namazlar, tutulan oruçlar bu kapsamdadır.

İbadet - Temel Dini Bilgiler Sorular ve Cevapları - Test İbadet ne demektir? İyi niyete bağlı olarak yapılmasında sevap bulunan her işe "ibadet" denir. Kılınan namazlar, tutulan oruçlar bu kapsamdadır.

İnsan ne için yaratılmıştır?

İnsanın yaratılış gayesi sadece Allah'a (c.c.) kul olmaktır. Allah'a (c.c.) kulluğun dışında hiçbir şey yaratılış gayesi değildir Nitekim bu konuda yüce rabbimiz şöyle buyurmuştur: "Ben cinleri ve insanları bana (ibadet) kulluk etsinler diye yarattım" (Zariyat Suresi, Ayet 56).

İbadetlerde Allah’ü Tealanın rızasını gözetmek çok önemlidir. Yapılan ibadet Allah'û Tealanın rızasının dışında başka bir gaye için yapılıyorsa bu ibadet Allah (c.c.) katında makbul olmaz.

İbadet ruhun gıdası ve ilacıdır, İbadetsiz kalan ruhlar daima aç, daima hastadır, ibadet huzurun kaynağıdır, İbadetsiz insanlar huzursuz bir hayat yaşamaktadırlar.

İbadet Allah'a şükürdür, Allah’ü Teala insanlara sayamayacakları kadar nimetler ikram etmiştir. Bu nimetlere şükrün en açık yolu ibadet etmektir. Zira bunca nimete gark olan insanın ibadetten geri kalması en büyük nankörlüktür.

1. Aşağıdakilerden hangisi “ibadetin" özelliklerinden değildir?

2. Aşağıdakilerden hangisi sadece bedenle yapılan ibadet türündendir?

3. Allah’ü Tealanın bizlerden kesin olarak yapmamızı istediği fiillere ne ad verilir?

4. Farzı inkar eden kişinin hükmü nedir?

5. Aşağıdakilerden hangisi yapılması kesin olarak yasaklanan şeylerdendir?

6. Kuvveti kesinliğe ulaşmayan delille sabit olan, inkar edenin kafir olmadığı fakat bid'atçı olduğu fiil aşağıdakilerden hangisidir?

7. Aşağıdakilerden hangisi kendisi ile abdest veya guslün caiz olduğu sulardan değildir?

8. Tuvalet ihtiyaçı gördüldükten sonra, ön ve arka yoldan çıkan pisliği temizlemeye ................ denir. Noktalı boşluğu aşağıdakilerden hangisi doldurabilir.

9. İstibra yapmanın hükmü nedir?

10. Aşağıda kilerden hangisi “necaseti galiza” değildir ?

11. Aşağıdakilerden hangisinde abdestin farzları doğru olarak verilmiştir?

12. Aşağıdakilerden hangisi abdesti bozan unsurlardan değildir?

13. Aşağıdakilerden hangisi abdestsiz yapılamayan şeylerden değildir?

14. Aşağıdakilerden hangisi guslü gerektiren sebeplerden değildir?

15. Aşağıdakilerden hangisi guslün farzlarından biri değildir?

16. Aşağıdakilerden hangisi cûnüp kişilerin yapmaları yasak olan işlerden değildir?

17. Aşağıda kilerden hangisi teyemmümün farzlarından biri değildir?

18. Aşağıdakilerden hangisi kendisiyle teyemmüm yapılması caiz olan maddelerden değildir?

19. Üzerine mest yapılan meshlerin müddeti ne kadardır?

20. Namaz ne zaman farz kılınmıştır?

SKOR :

CEVAP ANAHTARI


İçerik ile ilgili anahtar kelimeleri

YORUMLAR

Ad

Afrika,9,Allah (c.c.),147,Amerika,25,Asya,15,Avrupa,38,Başka Şeyler,56,Bayram,4,Belgesel,23,Bilginler ve Sanatçılar,36,Bilim,11,Cafcaf Dergisi,3,Cihazlar,6,Cumhuriyet Tarihi,33,Çin,10,Derin Tarih,6,Dini Videolar,19,Edebiyat,10,Ekonomi,1,Erkek,7,Galeriler,32,Gündem,34,Gündem Ötesi,12,Hadis-i Şerif,34,Hayvanlar,23,Hz. Muhammed (s.a.v.),80,İbadet,47,İlginç,3,İlginç Programlar,4,İngiltere,19,İnternet,21,İslam,114,Kadın,5,Karikatür,3,Komik,1,Kuran-ı Kerim,28,Kültür,12,Manşetler,10,Mobil,1,Mümin,40,Müslüman,1,Namaz,34,Ortadoğu,23,Oruç,16,Osmanlı Tarihi,66,Osmanlıca Dersleri,39,Oyun,5,Öteki Gündem,7,Ramazan,16,Rusya,18,Sağlık,7,Sancaktar Dergisi,6,Siyaset,28,Tarih,134,Tarihin İzinde,6,Tarikat,14,Tasavvuf,21,Teknoloji,13,Test,3,Türk Tarihi,39,TV Programları,69,Uzay,1,Videolar,61,Yaşam,41,
ltr
item
Yolcu Misali: İbadet - Temel Dini Bilgiler Sorular ve Cevapları - Test
İbadet - Temel Dini Bilgiler Sorular ve Cevapları - Test
İbadet - Temel Dini Bilgiler Sorular ve Cevapları - Test İyi niyete bağlı olarak yapılmasında sevap bulunan her işe "ibadet" denir. Kılınan namazlar, tutulan oruçlar bu kapsamdadır.
http://3.bp.blogspot.com/-C-VJB-b9-ao/VDLYobarVQI/AAAAAAAACmg/bIDgFp6hgvw/s800/ibadet-temel-dini-bilgiler-sorular-ve-cevaplari-test.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-C-VJB-b9-ao/VDLYobarVQI/AAAAAAAACmg/bIDgFp6hgvw/s72-c/ibadet-temel-dini-bilgiler-sorular-ve-cevaplari-test.jpg
Yolcu Misali
http://www.yolcumisali.com/2014/10/ibadet-temel-dini-bilgiler-sorular-ve-cevaplari-test.html
http://www.yolcumisali.com/
http://www.yolcumisali.com/
http://www.yolcumisali.com/2014/10/ibadet-temel-dini-bilgiler-sorular-ve-cevaplari-test.html
true
814739504961278948
UTF-8
Yazılar Yükleniyor Sayfa Bulunamadı TÜMÜNÜ GÖSTER Devamı Cevapla Cevabı İptal Et Sil By Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tümünü Göster SİZİN İÇİN ÖNERİLEN ETİKET ARŞİV ARA TÜMÜN YAZILAR İsteğinizle eşleşme bulunamadı Anasayfaya Geri Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Mayıs Haziran Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık şimdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 hafta önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK PREMIUMDUR. Kilidini açmak için lütfen paylaşın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodunu Seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. Kodları / metinleri kopyalayamıyor, kopyalamak için lütfen [CTRL] + [C] tuşlarına (veya Mac ile CMD + C'ye) basınız