[contact]

Coca Cola Gerçekleri - Koka Kola Müslümanlar İle Alay Ediyor!

İşteCoca Cola ve Pepsi hakkında bilinmeyenler: Son günlerde Dünya gündemini fazlasıyla meşgul eden ve tartışılan konuların başlangıcında kola geliyor.

Coca Cola Gerçekleri - Koka Kola Müslümanlar İle Alay Ediyor!


Üzerinde isminizin yazılı olduğu her şişeyi aldığınızda aslında Gazze’yi vuracak olan, üzerinde isminizin yazılı olduğu bombayı finanse etmiş oluyorsunuz…

Ek olarak yasaklanan ülkeler Arap ülkeleriyle sınırı olan değil. Çocuk gelişimine verdiği zararlar sebebiyle Letonya’da yasaklanan kola, bilhassa Coca Cola ve Pepsi şeklinde iki küresel ve kuvvetli firmanın yapmış olduğu etkili reklam ve halkla ilişkiler faaliyetleri yardımıyla tüm dünyada en oldukça içilen alkolsüz içecek türü olarak besin sektöründe yer almaya devam ediyor.

Cola türü içecekler derhal her insanın alışkanlığı... Peki Cola iyi mi ortaya çıkarıldı ve bu kültür bu kadar iyi mi yaygınlaştı? İşte Cola hakkında bilinmeyenler:

Son günlerde Dünya gündemini fazlasıyla meşgul eden ve tartışılan konuların başlangıcında kola geliyor. Kola gerek tadının güzel olması ve serinletici tesiri gerekse bileşiminde kullanılan bağımlık yapıcı maddeler sebebiyle tüm dünyada yaygın olarak içiliyor. Fakat kolanın içinde olduğu iddia edilen domuz ürünleri sebebiyle bilhassa domuz etinin haram sayıldığı İslam vatanlarında yasaklamalara kadar giden bir durum söz mevzusu.

Ek olarak yasaklanan ülkeler Arap ülkeleriyle sınırı olan değil. Çocuk gelişimine verdiği zararlar sebebiyle Letonya’da yasaklanan kola, bilhassa Coca Cola ve Pepsi benzer biçimde iki küresel ve kuvvetli firmanın yapmış olduğu etkili reklam ve halkla ilişkiler faaliyetleri yardımıyla tüm dünyada en fazlaca içilen alkolsüz içecek türü olarak besin sektöründe yer almaya devam ediyor. Peki, maddi ve içsel zararları bilinmesine karşın nedir bu kola çılgınlığının sebebi? İşte bu sorulara yanıt verebilmemiz için kolanın ortaya çıkışıyla ilgili bir ekip detayları bilmemiz gerekiyor.

Kola 1886’da günümüzde tartışılan zararlarının ötesinde, Georgia(Atlanta) doğumlu Yahudi asıllı Eczacı John Pemberton tarafınca müşterilerinin günlük sıhhat sorunlarını gidermek için yapmış olduğu bir şurup olarak ortaya çıktı. Pemberton, 8 Mayıs 1886 günü, evinin arka bahçesinde, üç ayaklı mangalın üstüne yerleştirdiği pirinç bir çaydanlığa koyduğu çeşitli malzemeleri karıştırdığında elde etmiş olduğu karışımı kendisi de beğenince bunu pazarlamayı düşündü.

Limon, tarçın, koka yaprakları ve bir Brezilya bitkisi olan kola tohumlarının karışımı ile elde edilmiş içecek ilk olarak Jacob's Pharmacy adlı eczanede 5 cent karşılığında satışa çıkarıldı. Zaman içinde başka eczaneler de, raflarında bu yeni içeceği bulundurmaya başladılar. 1886'nın yazları kötü halde başı ağrıyan bir satın alan, bir eczaneden içeri girerek eczacı kalfasından bir şişe Coca-Cola karışımı istedi.

Kalfa karışımı hazırladı fakat üşendiğinden, dükkânın diğeri tarafındaki içme suyundan kullanmak yerine derhal elinin altındaki sodadan faydalandı. Başı ağrıyan alan kişi bu yeni karışımı içti ve oldukça beğendiğini söylemiş oldu. Kalfanın aklı yardımıyla çağıl anlamda gazlı, köpüren Coca-Cola doğan oldu. 1905 yılına kadar kullanılan şurubun bileşiminde uyuşturucu tesirleri sebebiyle sodanın yanında kokainde yer almaktaydı. Ondan sonra kola serinletici ve hoş tadı sebebiyle yaygınlaşarak “Pembertons Wine Cola” markasıyla günlük hayatta satılan bir içecek haline geldi.

Amerikan halkı tarafınca fazlaca sevilen bu içecek 1892 senesinde şirketleşerek “The Coca-Cola Company” adını aldı. Kola satışını daha da çoğaltmak amacıyla 29 Mayıs 1886’da “The Atlanta Journal” gazetesinde “nefis ve serinletici” sloganıyla ilk reklamı gösterildi.

Coca-Cola içeceği bir süre sonrasında kurulan Pepsi-Cola’yla ciddi rekabete girişti. Pemberton'un muhasebecisi Frank Robinson dikkat çekici olması sebebiyle ürünün logosunu kırmızı olarak tasarladı. Coca-Cola’nın mucidi John Pemberton’un ölmesi üstüne firmanın tüm hakları 2bin 300 Dolar karşılığında kendisi şeklinde Yahudi asıllı yöneticisi Asa Candler’e geçti.

Bundan sonrasında Coca Cola şirketi yapmış olduğu etkili reklâmlar yardımıyla bilhassa Amerikan gençlerinin ve evlatlarının simgesi haline geldi. Vurgusunu yapmış olduğu “özgürlüğün ve yaşamın tadı” sloganı tüm gençlerin de ortak sloganı oldu.

Bunun yanında orijinal bir halde tasarlanmış şişesi ve kırmızı renkli marka logosu yardımıyla sebebiyle tüm dünyada tanınmaya başlanan Coca-Cola dağıtım ağını genişletti. Günümüzde kola denilince Coca-Cola markasının aklına gelmesinin sebebi “Taklitler asıllarını yaşatır” sözünde olduğu şeklinde mahalli bazda etkinlik gösteren minik firmalarının hem kalitesiz olması hem de kola içeceğinin bilinirliğine yapmış olduğu katkıdır.

Hatta bu marka ABD’da o şekilde benimsenmiştir ki; Ay’a ilk ayak basan astronot Neil Armstrong uzaydan döndüğünde Times Meydanında “Coca-Cola’nın evine, Dünya’ya hoş geldiniz” pankartıyla karşılanmıştır. Bunun yanında 1950 senesinde Coca-Cola Time Dergisine “Dünya ve Dostu” manşetiyle kapak olmuştur. Dünyada birçok insan tarafınca kullanılan bir içecek olmasından ziyade tüm ülkeler için şirin ve dost kültür öğesi olarak algılanmasında kalitesinin yanı sıra sponsorluğunu yapmış olduğu kültürel, sportif ve toplumsal faaliyetleri oldukça mühim rol oynamaktadır.

KOLA SAVAŞLARI

Amerikan patentli coca cola, pepsi cola şeklinde gazlı meşrubatların tam bir asırdır, tüm bir dünyayı denetim etmiş olduğu bir periyodu yaşıyoruz. Dünya üstünde, adeta Amerikan emperyalizminin bir sembolu olarak görülen coca colanın 1886 senesinde , Atlanta’da süregelen dünya serüveni garip gelişmeler göstermiştir.

1831 de Georgia’da doğan fizikçi ve kimyacı Dr. John Stith Pemberton’un daha ilkin sinir ve baş ağrısını teskin edecek uyarıcı bir ilaç olarak gerçeklestirdiği coca bitkisinin yapraklarından ve cola bitkisinin cevizinden meydana getirmiş olduğu içecek, 1886 senesinde, kendisi tarafindan tekrardan formülü düzenlenerek, 1887 senesinde “Pembertons Wine Cola” adı ile halka açık olarak piyasaya çıkmış. Iki yıl sonrasında, 1888 de Coca Cola Co şirketi kurularak, bu yeni firmanın patentli ürünü haline gelmiş.

Coca bitkisinin yapraklari(ki bu bitkinin yapraklarının ekstraksiyonundan kakoin ve öteki uyuşturucu türevleri elde edilir)’nın ve cola cevizin(ki bu cevizde bolca oranda kafein bulunur)’nin tonik ve uyarıcı, yalnız neşelendirici, serinletici ve canlandırıcı sodalı bir içecek değil, ideal alkolsüz bir içecek olarak piyasaya lanse edilmiş. İlk satış yeri Atlanta’da “Jacob’un eczanesi” olmuş.

Firmanın kuruluşundan ortalama beş ay sonrasında Pemberton Atlanta’da vefat etmiş. Firmanın kuruluşunda kurucu ortak olarak öne çıkan ikinci isim Asa Candler ise uzun yillar Coca Cola Co.’nun yöneticisi olarak devam etmiş.1905 yılına kadar tonik bir içecek olarak satışına devam etmiş. Bu tarihlerde hem federal, hem devlet yöneticileri bu içki ile halkın uyuşturulduğunu ileri sürerek cocanın kullanılmasını yasaklamak istemiş.

Coca Cola Co nun hukukcuları yoğun bir hukuk mücadelesi sonucunda cok cüzi oranda cocanın tat verici olarak kullanılması iznini almışlar. Bu sonucu alan Coca Cola Co, bundan bu şekilde ilke olarak coca ihtiva etmeyen fakat sembol olarak coca bulunduran bir içecek olarak satışına devam etmiştir. 1920 de ABD’da FDA(Food and Drug Administration)nın legal iznini almiş.

İşte bu başarıların(!) mimarı Pemberton şeklinde Yahudi kökenli olan ikinci adam Asa Candler’miş.Babası Samuel Candler adı ile tanınan bir Yahudi, kardeşi ise Cenup Metodist kilisesinin piskoposu olan Asa Candler, kardeşinin telkini ile bu kiliseye ve bu kiliseye bağlı universiteye oldukça yüklü oranda bağışlarda bulunmuş.. (Bushun da bağlı olduğu kilisenin Metodist kilisesi olması acayip değil mi?)

Coca Cola Co şirketi ilke olarak coca kullanmadığını belirtiyor olmasına rağmen, Bolivya, Kolombiya, Peru, Brezilya basınında ara sıra çıkan haberler kafa karıştırmaya devam ediyor. Yazımızın sonunda verdiğimiz elektronik site adresleri 1999 da Brezilya basınından günlük “Folkade Sao Paulo”nun haberine gore; “Coca Cola Co şirketi bu ülkelerdeki mahalli şirketleri vasıtası ile her yıl külliyetli oranda coca yaprağı satın alıp ABD’ya gönderiyormuş. 19997-1999 yılları aralığında 340 ton coca yaprağı bu yolla ABD’ya gönderilmiş.

Mahalli medya götürülen bu coca yapraklarının Atlanta’daki Coca Cola tesislerinde kullanıldığını iddia ediyor. 2002 senesinde Bolivya’nin Toplumsal Güvenlik Musteşarı Ernesto Justinyanon’un hazırladığı bir rapora gore; Coca Cola Co firmasına 159 ton coca yaprağını ABD’ye ihrac etmesi için izin verilmiş. Narco News Andean Buro sefi Lois A. Gomez’in 20 Ekim 2002 de değindiği “The soft drink of Atlanta and the coca leaf of Andes” başlıklı makalesinde bu vakaları anlatmaya calışmış.

Bu haberler uzerine ABD yetkilileri Coca Cola firmasının ülkeye getirmiş olduğu coca yapraklarının coca colada kullanıldığını yalanlamış. Epeyi kafa karıştıran vakalar. Coca Cola Co halen coca yaprağı kullanıyor mu kullanmıyormu? Dolayısı ile coca colada kakoin var mı yok mu? Bu sorulara net bir yanıt verilemiyor. Coca cola macunun(özütünün) formülü gizli saklı tutulduğu müddetçe de bu muammalı durum devam edeceğe benziyor.

Halen insan sağlığına ve beslenmesine hicbir yarar sağlamadığı, tersine sağlığa ve beslenmeye zarar verdiği bircok bağımsız ilim çevreleri tarafınca dile getirilmesine karşın, içenler üstünde meydana getirmiş olduğu alışkanlıkla bu meşrubatın dünya üstünde şaşkınlık verici bir hızla yayılmasının ilişkisi nedir?

(2004 yılı itibarı ile tüm dünyada tüketilen coca cola 150 milyar litre olmuş)

YORUMLAR

Ad

Afrika,9,Allah (c.c.),147,Amerika,25,Asya,15,Avrupa,38,Başka Şeyler,56,Bayram,4,Belgesel,23,Bilginler ve Sanatçılar,36,Bilim,11,Cafcaf Dergisi,3,Cihazlar,6,Cumhuriyet Tarihi,33,Çin,10,Derin Tarih,6,Dini Videolar,19,Edebiyat,10,Ekonomi,1,Erkek,7,Galeriler,32,Gündem,34,Gündem Ötesi,12,Hadis-i Şerif,34,Hayvanlar,23,Hz. Muhammed (s.a.v.),80,İbadet,47,İlginç,3,İlginç Programlar,4,İngiltere,19,İnternet,21,İslam,114,Kadın,5,Karikatür,3,Komik,1,Kuran-ı Kerim,28,Kültür,12,Manşetler,10,Mobil,1,Mümin,40,Müslüman,1,Namaz,34,Ortadoğu,23,Oruç,16,Osmanlı Tarihi,66,Osmanlıca Dersleri,39,Oyun,5,Öteki Gündem,7,Ramazan,16,Rusya,18,Sağlık,7,Sancaktar Dergisi,6,Siyaset,28,Tarih,134,Tarihin İzinde,6,Tarikat,14,Tasavvuf,21,Teknoloji,13,Test,3,Türk Tarihi,39,TV Programları,69,Uzay,1,Videolar,61,Yaşam,41,
ltr
item
Yolcu Misali: Coca Cola Gerçekleri - Koka Kola Müslümanlar İle Alay Ediyor!
Coca Cola Gerçekleri - Koka Kola Müslümanlar İle Alay Ediyor!
İşteCoca Cola ve Pepsi hakkında bilinmeyenler: Son günlerde Dünya gündemini fazlasıyla meşgul eden ve tartışılan konuların başlangıcında kola geliyor.
http://1.bp.blogspot.com/-hgr4TYZvTdE/Vhj9Incp8jI/AAAAAAAAAeQ/DHX6z_TOYNQ/s1600/coca-cola-muslumanlar-ile-alay-ediyor.jpg
http://1.bp.blogspot.com/-hgr4TYZvTdE/Vhj9Incp8jI/AAAAAAAAAeQ/DHX6z_TOYNQ/s72-c/coca-cola-muslumanlar-ile-alay-ediyor.jpg
Yolcu Misali
http://www.yolcumisali.com/2014/06/coca-cola-gercekleri-koka-kola-muslumanlar-ile-alay-ediyor.html
http://www.yolcumisali.com/
http://www.yolcumisali.com/
http://www.yolcumisali.com/2014/06/coca-cola-gercekleri-koka-kola-muslumanlar-ile-alay-ediyor.html
true
814739504961278948
UTF-8
Yazılar Yükleniyor Sayfa Bulunamadı TÜMÜNÜ GÖSTER Devamı Cevapla Cevabı İptal Et Sil By Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tümünü Göster SİZİN İÇİN ÖNERİLEN ETİKET ARŞİV ARA TÜMÜN YAZILAR İsteğinizle eşleşme bulunamadı Anasayfaya Geri Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Mayıs Haziran Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık şimdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 hafta önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK PREMIUMDUR. Kilidini açmak için lütfen paylaşın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodunu Seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. Kodları / metinleri kopyalayamıyor, kopyalamak için lütfen [CTRL] + [C] tuşlarına (veya Mac ile CMD + C'ye) basınız